5 roślin, dzięki którym w Twoim domu bądź biurze powietrze stanie się czystsze.

Rośliny doniczkowe korzystnie wpływają na nas i nasze otoczenie: produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla oraz toksyny z powietrza oraz poprawiają ogólne samopoczucie.

W pomieszczeniach zamkniętych magazynuje się wiele zanieczyszczeń. Im więcej kwiatów, tym powietrze jest lepsze. Jednak są rośliny, które posiadają większe możliwości oczyszczania powietrze niż inne.

Poznaj kilka z nich i postaw na zielony filtr w doniczce do Twojego wnętrza.

  1. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) swoją nazwę zawdzięcza kwiatostanom w kształcie kolby złożonej z gęsto rozmieszczonych kwiatów o "czubiastym" wyglądzie. Oprócz oczywistych zalet dekoracyjnych, świetnie oczyszcza powietrze z toksyn! Jak się nim zająć by jak najdłużej produkował nam tlen? Przede wszystkim ustaw go w pomieszczeniu półcienistym, a nawet zacienionym. Podlewaj, gdy górna warstwa ziemi jest sucha, przy czym utrzymuj stale wilgotne podłoże.
  2. Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata), zwana inaczej wężownicą. Jej walorem dekoracyjnym są charakterystyczne liście o mieczowatym kształcie i ciemnozielonej blaszce, ozdobionej jasnymi, poprzecznymi prążkami. Co ważne, nie potrzebujesz żadnych zdolności by utrzymać ją przy życiu! Jest bardzo łatwa w uprawie, jedyne co potrzebuje to miejsce nasłonecznione i niewielką ilość wody, latem raz na 1-2 tygodnie, a zimą jeszcze rzadziej – raz na 3 tygodnie.
  3. Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) jego długie pnącza mogą piąć się po różnych powierzchniach, płożyć wzdłuż półek czy zwisać z podwieszanych donic. Jest to kolejna łatwa roślina do pielęgnacji. Zapewnij jej miejsce półcieniste i nie przelewaj! Nadmiar wody powoduje brązowe plamy na liściach.
  4. Paproć (Polypodium), jeśli jesteś świeżo po remoncie mieszkania, a w powietrzu unosi się jeszcze zapach świeżo nałożonych farb czy też wykładzin albo tapet, paprotka powinna tam wkroczyć w pierwszej kolejności! Pochłania formaldehyd, a także szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputery i telewizory. Co musisz jej zapewnić? Stanowisko słoneczne lub półcieniste, uwielbia wilgotne powietrze, w okresie zimowym wymaga zraszania, by końcówki liści nie usychały.
  5. Dracena (Dracaena) – często spotykana w domach, uniwersalna dekoracja wnętrz w ostatnich latach. Skutecznie odfiltrowuje z powietrza formaldehyd, ale także toluen, benzen, trójchloroetylen oraz podobno także tlenek węgla. Dracaena lubi jasne miejsca jednak bez bezpośrednio padających promieni słonecznych. Preferuje wilgotne powietrze, dlatego należy często ją zraszać lub postawić w pobliżu nawilżaczy powietrza.

A Ty, którą roślinę masz w swojej kolekcji?