Szkodnik w uprawie roślin pokojowych to częsty przypadek. Najczęściej pojawiają się, gdy zaniedbamy swoją roślinę lub doprowadzimy do niewłaściwych warunków uprawy specyficznych dla konkretnego gatunku. Możemy też szkodnika przynieść do domu wraz z zakupionym zanieczyszczonym podłożem, dlatego tak ważne jest aby kupioną roślinę od razu przesadzić do nowego i żyznego substratu.

Ziemiórki lubią pojawiać się na roślinach w okresie upałów, ale też i zimą (gdy zdarzy nam się przelać roślinę i gleba będzie zbyt długo wilgotna). Najczęstszą przyczyną ich pojawienia jest zanieczyszczona ziemia, która zawiera ich jajeczka. 

Jak rozpoznać, że to ziemiórka?
Ziemiórki są muchówkami o smukłym, czarnym ciele długości 2-4 cm. Mają długie czułki i odnóża oraz przezroczyste skrzydła. Warto wiedzieć, że postać dorosła nie żeruje na roślinie, tylko larwy owadów wyrządzają spore szkody. Żywią się materią organiczną zawartą w glebie, podobnie do skoczogonków. Przy temperaturze powietrza wynoszącej ok. 24°C i podwyższonej wilgotności podłoża, cykl życiowy ziemiórki trwa niezwykle krótko (do 20 dni), dlatego populacja ta należy do szybko rozrastającej się. Gdy populacja urośnie do pokaźnych rozmiarów - zaczynają atakować korzenie oraz młode pędy. Ziemiórki niszcząc bryłę korzeniową, doprowadzają do żółknięcia i brązowienia dużych fragmentów rośliny. A takie fragmenty stają się podatne na inne choroby.
Larwy ziemiórki trudno zobaczyć gołym okiem, jednak jeśli w pobliżu rośliny zauważysz latające małe czarne muszki – możesz być niemal pewny, że w podłożu są również larwy.

 

Jak nie doprowadzić do wylęgu ziemiórek?
Przede wszystkim nie dopuść do zalewania bryły korzeniowej i drastycznej zmiany wilgotności powietrza. Po ich zauważeniu najlepiej zastosuj nawóz, który jest bogaty w fosfor, bowiem odbudowuje on system korzeniowy rośliny. Możesz też zastosować pałeczki lub tabletki owadobójcze. 

Domowy test na larwy ziemiórki -  połóż w doniczce przekrojonego surowego ziemniaka. Larwy ziemiórki po jednym dniu powinny zgromadzić się pod ziemniaczanym wabikiem. Taki test warto przeprowadzać szczególnie u nowo zakupionych roślin.

 

Jak zwalczyć plagę ziemiórek?
Przygotuj się na miesiąc walki lub dłużej. Zaatakowane przez ziemiórki rośliny najpierw odizoluj od zdrowych roślin.
Owady dorosłe najlepiej wyłapać (na tak zwane “żółte tablice lepowe”), natomiast larwy najlepiej zwalczyć roztworem wody utlenionej, którą zmieszamy uprzednio z przegotowaną wodą w stosunku 1:4.