Sukces w uprawie większości roślin domowych w ogromnej mierze zależy od dobrania dla nich odpowiedniego podłoża.

Często przyczyną zamierania roślin jest nieodpowiednio przygotowane podłoże. Właśnie dlatego warto dobierać je, kierując się wymaganiami konkretnych grup roślin, bowiem nie ma jednego podłoża, które pasuje do wszystkich roślin.

Czym się kierować wybierając podłoże dla roślin?
Na początek musisz poznać warunki w jakich rośnie w naturze. Rośliny tropikalne zazwyczaj preferują podłoża przepuszczalne, próchnicze, utrzymujące wilgoć i bogate w składniki odżywcze. Natomiast kaktusy i inne sukulenty potrzebują bardzo przepuszczalnej ziemi, uboższej w składniki pokarmowe, z dużą zawartością piasku i żwiru.

Dodatki do podłoża

Zmielona kora
To naturalny dodatek zakwaszający glebę. Ma za zadanie rozluźnić podłoże, zatrzymać wilgoć. Podłoże ze zmieloną korą powinno być co jakiś czas uzupełniane tym składnikiem.

Perlit
Zapobiega nadmiernej wilgotności w glebie. Rozluźnia wszystkie podłoża i jest miejscem rozwoju pożytecznych mikroorganizmów. Perlit dodajemy w ilości 5-20 % do podłoży każdego rodzaju w zależności od odmiany roślin. Jest chemicznie obojętny, nie zmienia więc odczynu podłoża.

Wermikulit
Jest dodatkiem świetnie rozluźniającym podłoże. Podobnie jak perlit, ma odczyn obojętny. Ma zdolność zatrzymywania wody, dzięki czemu podłoże jest stale wilgotne, a jednocześnie nadmiar wody nie zalewa korzeni.

Piasek
Spulchnia ziemię i zapobiega zbytniemu „klejeniu” się, co ma znaczenie dla dostępu tlenu dla korzeni roślin. Najczęściej używam go do rozluźnienia ziemi zasobnej w próchnicę i glinę. Nie zmienia odczynu gleby.

Keramzyt
Stosuje się go głównie jako drenaż na dno donicy. Jest chemicznie obojętny.

Włókno kokosowe
Ma doskonałą chłonność i pojemność wodną, porowatość oraz jest chemicznie obojętne. Zwiększa przepuszczalność i napowietrzanie podłoże. Dostępne jest w postaci sprasowanych kostek lub luźnych włókien.

Mieszanka dla sukulentów (kaktusy, sansewierie, eszeweria, aloes, litopsy, kalanchoe): keramzyt drobny, podłoże kokosowe, perlit, humus BIO o ph 5-6 i piasek z drobnym żwirem.

Mieszanka dla paproci: torf kwaśny o ph 3,5-4, kora sosnowa drobna, ziemia humusowa BIO ph 6-7, podłoże kokosowe oraz perlit.

Mieszanka dla roślin z rodziny marantowatych (odmiany Calathea oraz Alokazji): torf kwaśny o ph 3,5-4, kora sosnowa drobna, ziemia humusowa BIO ph 6-7, podłoże kokosowe i perlit.

Mieszanka dla roślin z grupy filodendron: piasek ze żwirem, kora sosnowa drobna, ziemia humusowa BIO ph 6-7, podłoże kokosowe, perlit i keramzyt (na spodnią część doniczki w celu napowietrzenie korzeni).