Jednym z najmodniejszych dodatków do wnętrz na przełomie ostatnich lat stały się rośliny zielone (także kolekcjonerskie!) – do salonu, sypialni, ale także łazienki i kuchni (choć tu warto by było, aby w pomieszczeniu było okno :) ). To nie tylko ponadczasowe “ozdoby”, które wprowadzają spokój i odprężenie, lecz także żywe organizmy dbające o panujący wokół nastrój i klimat.

Przebywanie wśród roślin odpręża, uspokaja i wprowadza orzeźwienie. Nasz wzrok po całym dniu pracy przed monitorem z pewnością podziękuje nam za poustawiane rośliny w domowym salonie, na których można skupić wzrok. Rośliny mogą stać w wielu miejscach - na słonecznym parapecie, na podłodze, na wysokich stojakach czy w grupie na kwietniku. Jeśli jednak nie masz na to miejsca, z pomocą przychodzi ogród wertykalny, który montowany na ścianie nie zabiera miejsca. Wszystko zależne jest od naszych osobistych upodobań oraz oczywiście przestrzeni, którą dysponujemy. Ważne by wybrane przez nas miejsce spełniało wymogi pielęgnacyjne wybranych gatunków (nie ustawiaj roślin w przeciągu!) oraz by nie utrudniały poruszania się w pomieszczeniu. 

Rośliny doniczkowe w salonie, to trend któremu uległ każdy roślinoholik. Rośliny z pewnością ukoją skołatane nerwy i wprowadzą przyjemny klimat - także tzw. mikroklimat. Co to takiego? Rośliny regulują wilgotność powietrza, niektóre potrafią dotleniać, a jeszcze inne pozbywać się zanieczyszczeń. Tworzą one elegancki akcent dopełniający aranżację  praktycznie wszystkich wnętrz, od stylu boho po glamour. 

Rośliny są szczególnie doceniane w mieszkaniach w sezonie jesienno-zimowym, gdy powietrze w pomieszczeniach jest suche, a bliskość z szeroko rozumianą zielenią dostępną na zewnątrz jest utrudniona przez warunki pogodowe.

Jednak zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma tyle dostępnego miejsca na podłodze, dlatego z pomocą przychodzą mchy i rośliny stabilizowane montowane na ścianie. Rośliny stabilizowane w salonie to dobry, alternatywny pomysł na roślinność w salonie, dostępny na każdą kieszeń i w każdym wymiarze.

My nie możemy sobie wyobrazić domu bez roślin, a Ty?