Co zrobić, by nie zabić swoich roślin doniczkowych podczas okresu jesienno-zimowego?

Pielęgnacja roślin doniczkowych (albo inaczej mówiąc wolnostojących) w okresie jesienno-zimowym nie jest prostym zadaniem. Potrzebują znacznie więcej naszej uwagi i opieki niż wiosną czy latem. Aby Twoje rośliny przetrwały do kolejnej wiosny (niezależnie czy żyją w naszych mieszkaniach czy biurach), skorzystaj z naszych porad!

  1. W okresie zimowym dni są coraz krótsze, przez co do roślin dociera znacznie mniej naturalnego światła, dlatego zalecane jest ustawić rośliny jak najbliżej okna bądź (tak jak w przypadku ogrodów wertykalnych) skorzystać z dodatkowego oświetlania za pomocą specjalnych lamp do roślin. 

  1. Unikajmy stawiania roślin blisko grzejników czy innych generatorów ciepła. 

  1. Ograniczmy podlewanie roślin do minimum. Najlepiej gdy podłoże nieco przeschnie pomiędzy kolejnym nawadnianiem. 

  1. Okres zimowy to dobry czas na ograniczenie lub całkowite zaprzestanie nawożenia roślin, ze względu na to, że większość z nich przechodzi w stan spoczynku. 

  1. Starajmy się utrzymywać wilgotność powietrza w przedziale 50-60%, najlepsze rezultaty utrzymasz dzięki nawilżaczowi powietrza. Jeśli nie masz takiej możliwości, wystarczy spryskanie roślin wodą w temperaturze pokojowej za pomocą zraszania. 

  1. Uważaj na ataki szkodników, gdyż rośliny są teraz bardziej na nie narażone. Stale kontroluj liście. 

  1. Gdy na parapecie stoją rośliny, nie otwieraj tam okna, ponieważ wrażliwe rośliny mogą przemarznąć!

  1. Niezależnie od pory roku pamiętajmy o regularnym przecieraniu liści z kurzu. Możesz też sprawić swoim roślinom delikatny prysznic. Jeśli roślina posiada włoski albo woskowy nalot, oczyścić ją za pomocą pędzelka, by jej nie uszkodzić.

 

Pamiętaj, żeby nie zniechęcać się, gdy coś się dzieje z rośliną!
Są to żywe organizmy, które na swój sposób radzą sobie z jesienną chandrą, na przykład poprzez usunięcie najstarszego liścia. Gdy wróci wiosna wszystko wróci do normy i rozkwitnie na nowo!