Przedstawiamy skróconą instrukcję budowania ogrodów wertykalnych!

  1. PRZYGOTUJ MIEJSCE 

Wybranie miejsca oraz przygotowanie go na zawieszenie ogrodu wertykalnego.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru miejsca?
- nasłonecznienie
- rodzaj ściany
- umiejscowienie pompy wodnej (jeśli jest wymagana)

Dobrze jest wybrać miejsca o stanowisku jasnym lecz o rozproszonym świetle oraz blisko ujęcia wody. Jednak nie są to wymagania niezbędne - z każdym z nich możemy sobie poradzić stosując doświetlanie czy ręczne zalewanie ściany. 

Rzeczą, której nie da się pominąć jest to aby ściana była na tyle gruba - aby umieszczenie w niej wkrętów było bezpieczne dla konstrukcji. Wprowadzając do ściany wkręty musimy być pewni że będą one w stanie unieść całą konstrukcję z wodą, glebą i roślinami! Problem ten nie dotyczy gotowych ścian stojących. 

Po wybraniu odpowiedniego usytuowania ściany wertykalnej powinniśmy przygotować miejsce, w którym będziemy pracować. Należy przede wszystkim zdjąć wszelkie ozdoby ze ściany, na której będziemy pracować - od wibracji wiertarki mogą spaść. Po tym ścianę należy oczyścić z wszelkich zabrudzeń - najlepiej wilgotną ściereczką - tak aby nie naruszyć farby. 

  1. SYSTEM MODUŁÓW GREENSY PUZZLE

Dostępne są dwa rozmiary modułów różniące się średnicą doniczki. GP 09 to moduł mniejszy o wymiarach 199x123x60 mm oraz moduł GP 14 o wymiarach 298,5x186x90 mm. Możliwy jest również wybór pomiędzy kolorem czarnym a szarym modułu. Wiesz, już który wybierzesz?

  1. DOKONAJ NIEZBĘDNYCH POMIARÓW

Na już oczyszczonej ścianie musimy dokonać pomiarów i oznaczyć miejsce na wkręty. 

Jednak tworząc własną ścianę - w zależności od systemu - będziemy musieli wykonać pomiary, które pasować będą do założenia. Większość konstrukcji opiera się na przykręceniu stelażu z profili drewnianych dlatego dobrze będzie zaplanować co ile cm będą one wisiały na ścianie. Do tego potrzebna jest nam wiedza jaki wybieramy system, aby szerokość między profilami odpowiadała szerokości modułów. Najważniejsze jednak jest ustalenie wymiarów całkowitych ściany - jej wysokości i szerokości - na podstawie tych danych oraz danych producenta dotyczących modułów będziemy wieszać profile. Dobrze jest również zarezerwować sobie kilka centymetrów na ramę dla założenia - sprawi ona że system będzie schludniej wyglądał, wszystkie przyłącza będą schowane za konstrukcją, a dolna rama będzie mogła pełnić funkcję zbiorczej rynny na spływającą wodę. 

        4. CZAS NA MONTAŻ 

Zaczynamy od przykręcenia wcześniej wspomnianych profili, na których będziemy wieszać nasze moduły. Jeśli mamy to przewidziane w projekcie wieszamy również ramę. Zamiast profili można też użyć płyty drewnianej do której bezpośrednio będziemy przykręcać moduły. 

Należy pamiętać również o materiale, który nie będzie przepuszczał wilgoci, która może zniszczyć naszą ścianę - możemy użyć w tym celu folii lub innego nieprzepuszczającego wilgoci materiału. Powinniśmy szczególną uwagę poświęcić uszczelnianiu miejsc łączenia modułów - są to miejsca najbardziej narażone na ewentualne przecieki. 

Po przygotowaniu stelażu musimy zająć się doprowadzeniem przyłączy do górnych modułów ściany. Zazwyczaj są to rurki i kroplowniki które musimy zgodnie z sugestią producenta poprowadzić przez górną część modułów. Zawsze zostawiamy sobie 2 - 3 cm wyciągniętej rurki doprowadzającej z obu stron aby wygodnie nam było później przyłączyć ją do doprowadzenia i odprowadzania wody. Woda która będzie z nich wypływała, przelewać się będzie potem dzięki pompie przez całą ścianę zasilając rośliny. Tak przygotowane moduły przykręcamy do konstrukcji.

       5. DOPROWADŹ WODĘ, CZYLI CZAS NA PRZYŁĄCZA

Jeśli zdecydujemy się na system doprowadzenia wody z pompą musimy pamiętać, aby było dla niej miejsce - najlepiej umieścić je w panelu tuż pod ścianą. 

Należy zaraz pod modułami przykręcić przygotowaną wcześniej rurę odprowadzającą - będzie ona zbierała wodę z całej ściany i odprowadzała ją do zbiornika - taki obieg wody spowoduje że wykorzystamy całe jej zasoby - nic nie marnując. Przykręcamy ją równolegle do modułów - zaraz pod nimi. Pompę umieszczamy w estetycznie wykonanym panelu pod ścianą - przyłączamy do niej rurkę łączącą rurę odprowadzającą oraz elastyczną rurkę doprowadzającą wodę do ściany. Dzięki zbiornikowi będziemy mogli dolewać wodę bez potrzeby wyciągania górnych roślin.

        6. ZAMONTUJ DODATKOWE OŚWIETLENIE 

Dobrze aby lampa była kupiona od sprawdzonego producenta. Podczas zakładania oświetlenia musimy pamiętać, iż lampa musi oświetlać wszystkie rośliny, które tego potrzebują - w tym celu najlepiej będzie sprawdzić czy jej światło obejmuje całą ścianę. Można zrobić to po ciemku (jeśli jest taka możliwość) i popracować wtedy nad jej ustawieniem i odległością od ściany. Przydatną rzeczą w przyłączaniu oświetlenia będzie timer - dzięki niemu nie będziemy musieli pamiętać o włączeniu bądź wyłączeniu lamp. 

         7. UMIEŚĆ ROŚLINY W SWOIM WERTYKALNYM OGRODZIE 

Po zamontowaniu samej konstrukcji, doprowadzeniu wody oraz skoordynowaniu oświetlenia, możemy przejść do sensus stricte naszego założenia - czyli umieszczaniu roślin w ścianie. Aby rośliny rosły dobrze, należy posadzić je w specjalnych doniczkach dołączonych zwykle do modułów lub też zwykle polecanych w zestawie. Mają one specjalne otwory dzięki którym rośliny będą mogły pobierać wodę z gleby. Podczas sadzenia powinniśmy użyć dobrego podłoża (wspomnianego w rozdziale II) oraz zachować ostrożność - tak aby nie uszkodzić rośliny. Musimy też zwrócić uwagę na to aby roślina w doniczce była posadzona dobrze, głęboko i stabilnie - w ścianie będzie przechylona więc musimy mieć pewność że nie wypadnie nam z doniczki. Dobrze jest również upewnić się, że nie zostawiamy odkrytych korzeni - powinny być skierowane w dół - wzdłuż osi doniczki - inaczej roślina będzie miała problem z pobieraniem wody. Dobrze jest zaraz po posadzeniu rośliny podlać, aby mogły korzystać od razu z wody w glebie. 

Po posadzeniu roślin w doniczkach możemy je umieszczać w modułach. Robimy to również z zachowaniem szczególnej ostrożności - aby umieszczając roślinę nie przygnieść liści innej. Każdy moduł jest inny więc i inna będzie specyfika umieszczania - należy w tym celu przestudiować instrukcję obsługi żeby nie narazić rośliny na wypadnięcie z konstrukcji. Specjalistyczne doniczki zazwyczaj są wyposażone w specjalne plastikowe bolczyki,  które wpasowujemy w dziurkę w module i w ten sposób wpinamy ją w konstrukcję. 

         8. CIESZ SIĘ SWOJĄ WŁASNĄ ZIELONĄ ŚCIANĄ 

Przyszedł czas na najprzyjemniejszy i zarazem ostatni etap, czyli wstępna pielęgnacja roślin i cieszenie się hortiterapeutycznymi aspektami naszego nowego założenia. 

W celu wstępnej pielęgnacji powinniśmy sprawdzić jak rośliny ze sobą na ścianie współgrają - czy żadna nie przeszkadza drugiej i daje jej odpowiednia ilość miejsca na rozrost. Powinniśmy rośliny zrosić wodą i napełnić zbiornik pompy.