W ostatnich latach trend zapraszania owadów na balkony czy do ogrodu stał się bardzo popularny. Zaczęliśmy myśleć i dbać bardziej o naszych latających przyjaciół.

Zakładamy im domki, hotele, poidełka, przyciągamy kwiatami, zapraszamy do ogrodów, by zostały z nami na kolejne sezony. Troszczymy się zwłaszcza o pszczoły i motyle. Jakie gatunki roślin wybrać do ogrodu, by były one atrakcyjne dla owadów?

Oto kilka porad, dzięki którym Twój ogród lub balkon stanie się stołówką dla pożytecznych owadów!

 1. Kolor kwiatów ma znaczenie!
  Owady lgną do kwiatów barwnych, pstrokatych i kontrastujących z otaczającą zielenią. Głównie polecane są lilaki, chabry, astry, aksamitki, wrzosy, nawłocie, heliotropy, cynie, jeżówki i maciejki.
 2. Zapach kwiatów jest równie ważny
  Wiele gatunków owadów ma swoje preferencje zapachowe. Dla motyli bardzo atrakcyjna jest Budleja Davida oraz pysznogłówka, której aromat cytrynowo-miętowy wabi wiele gatunków, także owadów. Pszczoły zaś lubią lawendę, której nektar służy do produkcji wysoce wartościowego miodu lawendowego.
 3. Duża ilość nektaru przyciąga głównie motyle
  Nektar to słodki syrop, wytwarzany przez gruczoły roślin miododajnych. W okresie wiosennym warto wyposażyć swój ogród w dąbrówkę rozłogową. Gdy przychodzi lato swoje kwitnienie rozpoczyna jeżówka purpurowa, krwawnica pospolita, werbena patagońska lub kłosowiec, które z pewnością przywabią owady. Latem i jesienią motyle chętnie odwiedzają astry nowobelgijskie lub rozchodniki okazałe.
 4. Zapewnij miejsce do rozwoju
  Niewielkie połacie piasku między rabatami mogą umożliwić niektórym gatunkom złożenie jaj i dalszy rozwój.
 5. Nie dla chemii!
  Staraj się ograniczać lub całkowicie wyeliminować stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Jeśli możesz wyrywaj chwasty ręcznie i korzystaj z preparatów ekologicznych lub wytworzonych własnoręcznie z odpowiednich roślin.
 6. Obecność wody
  Nie bez znaczenia dla rozwoju owadów, jest także bliski dostęp wody. Może to być naturalna sadzawka lub specjalnie przygotowany pojemnik-poidełko.
 7. Zapewnij swoim gościom hotel
  Idealnie sprawdzą się domki dla owadów pożytecznych powieszone w ustronnym miejscu ogrodu. Takie hotele można kupić gotowe, a niektóre z nich prezentują się naprawdę ładnie i mogą stanowić ozdobę ogrodu.